
Nagrywanie filmów kamerą GoPro to dopiero początek przygody z tworzeniem świetnych treści wideo. Sama kamera oferuje imponującą jakość obrazu, ale to dopiero edycja i montaż sprawiają, że nagrania nabierają profesjonalnego wyglądu, stają się bardziej dynamiczne i angażujące dla widzów.
Bez względu na to, czy nagrywasz vlogi podróżnicze, ekstremalne sporty, ujęcia podwodne czy po prostu codzienne chwile, odpowiednia obróbka wideo pozwoli wydobyć z materiału to, co najlepsze. Dzięki montażowi możesz nie tylko poprawić kolory i stabilizację, ale także skrócić niepotrzebne fragmenty, dodać efekty, muzykę i napisy, co sprawi, że Twój film będzie bardziej profesjonalny i przyjemny do oglądania.
Ale jak edytować filmy GoPro, jeśli nie jesteś profesjonalnym montażystą? Na szczęście, dzięki intuicyjnym aplikacjom i sprawdzonym trikom, możesz szybko i łatwo stworzyć atrakcyjne materiały — nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z montażem wideo.
Stworzyliśmy ten wpis, aby przedstawić Ci, jakie aplikacje mobilne i desktopowe najlepiej sprawdzą się do edycji filmów GoPro oraz jakie techniki montażu sprawią, że Twoje filmy będą bardziej dynamiczne, profesjonalne i przyjemne w odbiorze. Zaczynamy!
Najlepsze programy do edycji filmów nagranych kamerą GoPro
Kamera GoPro to doskonałe narzędzie do rejestrowania materiałów wideo o niesamowicie wysokiej jakości i dużej dynamice, jednak aby stworzyć z jej pomocą filmy zapierające dech w piersi, należy połączyć możliwości kamery z odpowiednimi technikami nagrywania oraz edycji i montażu. Kluczem do perfekcyjnego etapu postprodukcji jest wybór odpowiedniego narzędzia do obróbki filmów. Program, z którego będziesz korzystać, powinien być dostosowany przede wszystkim do Twoich potrzeb oraz poziomu zaawansowania. Poniżej przedstawiamy różne aplikacje mobilne i programy desktopowe, które możesz wykorzystać, aby ostatecznie doszlifować swoje filmy.
Czy da się edytować filmy z GoPro na telefonie?
Pierwszą aplikacją mobilną, o której należy wspomnieć, jest oczywiście GoPro Quik. To narzędzie dostępne zarówno na smartphony z systemem Android, jak i iOS. Doskonale sprawdzi się do podstawowej edycji i automatycznego montażu. Aplikacja może samodzielnie stworzyć kolaż najlepszych momentów z Twoich materiałów, który będzie gotowy do przesłania wybranym odbiorcom lub wstawienia na social media! GoPro Quik umożliwia też dodawanie efektów, filtrów, przejść pomiędzy ujęciami, muzyki, napisów… Trzeba jednak zaznaczyć, że zaawansowane funkcje aplikacji są dostępne po wykupieniu subskrypcji GoPro.
Kolejną aplikacją, która umożliwia wygodne edytowanie nagrań z GoPro bezpośrednio na smartphonie jest CapCut. Dobra wiadomość — ta aplikacja jest darmowa i podobnie jak GoPro Quik, również działa na Androidzie oraz iOS. Za jej pomocą dodasz filtry, efekty, stworzysz ciekawe przejścia, poprawisz kolory oraz dodatkowo ustabilizujesz obraz, jeśli będzie taka potrzeba. CapCut jest popularną aplikacją wśród osób, które tworzą treści audiowizualne na media społecznościowe — polecamy ją wszystkim, którzy chcą wykorzystać swoje GoPro do tworzenia jakościowych TikToków, Reels, YouTube shorts itp.
Edytowanie filmów za pomocą aplikacji mobilnych jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które:
-
dopiero zaczynają swoją przygodę z postprodukcją,
-
tworzą filmy głównie na potrzeby mediów społecznościowych,
-
nie chcą spędzać dużo czasu na montażu,
-
mają ograniczony dostęp do komputera.
Jakie programy komputerowe sprawdzą się do edycji filmów z GoPro?
Użytkownicy kamer GoPro, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad montażem, dodawać zaawansowane efekty, precyzyjnie korygować kolory czy tworzyć dłuższe filmy, zazwyczaj decydują się na skorzystanie z programów desktopowych. Jakie oprogramowanie do edycji wideo cieszy się największą popularnością?
Po pierwsze — Adobe Premiere Pro. Ten program to profesjonalne narzędzie do montażu, z którego mogą skorzystać osoby korzystające z komputera z systemem Windows lub macOS. Premiere Pro to przede wszystkim precyzyjne funkcje przycinania, renderowanie w wysokiej jakości, intuicyjna korekcja kolorów oraz — ze względu na popularność programu — duża ilość pluginów i tutoriali dostępnych w internecie.
Jeśli Premiere Pro okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę, ale zapragniesz podkręcić swoje filmy jeszcze bardziej, możesz wykorzystać dodatkowy, kompatybilny program ze środowiska Adobe — After Effects — który umożliwi Ci tworzenie zaawansowanych animacji.
Final Cut Pro to rozwiązanie szyte na miarę dla komputerów z systemem macOS. Jeśli posiadasz komputer firmy Apple, FCP może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem do edytowania filmów z GoPro. Program jest bardzo dobrze zoptymalizowany pod Mac’i, szybki i intuicyjny w obsłudze. Komputery Apple, nawet te nieco starsze, poradzą sobie z obsłużeniem FCP. Podobnie jak w przypadku Premiere Pro, w internecie znajdziesz ogrom tutoriali i wtyczek.
DaVinci Resolve to program obsługiwany przez Windows, macOS oraz Linux — może z niego skorzystać praktycznie każdy. Dodatkowo wersja standardowa DaVinci Resolve jest darmowa, a zdecydowanie nie można narzekać w niej na brak funkcjonalności. Jeśli potrzebujesz głównie podstawowych (ale wciąż rozbudowanych) funkcji montażu, z DaVinci Resolve możesz mieć je za darmo, bez polegania na krótkotrwałej wersji free trial.
Triki i techniki montażu filmów z GoPro
Nagrania GoPro często są dynamiczne, więc warto stosować krótkie cięcia, które pomogą to podkreślić. Dzięki cięciom unikniesz monotonii i sprawisz, że film będzie bardziej angażujący, co jest szczególnie istotne w erze szybkiego i intensywnego contentu wideo na mediach społecznościowych. Jeśli chcesz, aby cięcia i przejścia były płynne oraz efektowne, polecamy zagłębić się w temat cięć typu match cut.
Nagrywając filmy kamerą GoPro, szczególnie w ruchu, najlepiej korzystać z innowacyjnej funkcji stabilizacji obrazu HyperSmooth. Jeśli to nie wystarczy lub jeśli zapomnisz o włączeniu HyperSmooth na swojej kamerze, możesz skorzystać ze stabilizacji obrazu w postprodukcji. Zarówno Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro, jak i DaVinci Resolve mają taką opcję. Stabilny i „wygładzony” obraz wygląda bardziej profesjonalnie i jest przyjemniejszy w odbiorze.
Nie zapominaj o korekcji kolorów. Jeżeli poszczególne sceny Twojego filmu są nagrane w różnych warunkach oświetleniowych, warto zadbać o spójność kolorystyczną, aby tworzyły całość. Korekcja kolorów jest niesamowicie przydatna również wtedy, kiedy patrzysz na film i myślisz „przydałoby się tutaj więcej życia…” — dostosuj temperaturę, ustawiając balans bieli oraz podkręć kontrast i nasycenie barw. Programy do postprodukcji oferują możliwość skorzystania z LUTów, czyli gotowych filtrów, które w mgnieniu oka dostosowują kolory całego projektu wideo, co jest szczególnie przydatną opcją dla początkujących.
Nic nie podkreśla dynamiki nagrania tak, jak przejścia zsynchronizowane z muzyką i efektami dźwiękowymi. Możesz korzystać z internetowych bibliotek darmowej muzyki i efektów dźwiękowych, jak np. Artlist.io, YouTube Audio Library, Soundstripe, Bensound itp.
Jeżeli nagrywasz filmy, w których dużą rolę odgrywa natura (np. nagrania z podróży), polecamy zwrócić uwagę na to, czy dźwięki natury są wyraźne. Jeśli nie — podkręć dźwięk lub dodaj naturalne dźwięki (np. szum fal, śpiew ptaków) w postprodukcji, aby zapewnić większą immersję.
Masz swoje ulubione programy do montażu lub sprawdzone triki? Podziel się nimi w komentarzach!